14407               1400/10/12


والدین برای ثبت نام کودکانشان در کلاس اول ابتدایی اشتیاق خاصی دارند و در این راستا می خواهند از هر آنچه برای شروع سال تحصیلی فرزندشان لازم است از طریقه و مدارک ثبت نامی گرفته تا نحوه آموزش، کتاب ها و امتحانات آن ها مطلع باشند تا فرزندشان بهترین تجربه را هنگام ورود به دوره جدید زندگی اش داشته باشد.

هر آنچه که باید درباره کلاس اول دبستان بدانید!

زمان ثبت نام کلاس اول ابتدایی

معمولاً ثبت نام دانش آموزان سال اولی از اواسط تیر ماه در فصل تابستان شروع می شود.

شرایط سنی برای ورود به پایه اول دبستان

حداقل سن یا همان سن متعارف برای دانش آموزان کلاس اول دبستان 6 سال تمام است (در واقع برای سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ متولدین قبل از 1394/07/01 است) و حداکثر سن برای دانش آموزان مدارس شهری 8 سال تمام است (در واقع برای سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ متولدین بعد از 1392/07/01 است) و در ادامه حداکثر سن برای دانش آموزان مدارس روستایی 10 سال تمام است (در واقع برای سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ متولدین بعد از 1390/07/01 است).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دانش آموزان اول دبستان

دانش آموزانی که می خواهند برای شروع اولین سال تحصیلی خود اقدام کنند می بایست مدارک کامل تری نسبت به بقیه پایه ها ارائه دهند از اطلاعات پزشکی فرزندان گرفته تا اطلاعات فردی و مشخصات مربوط به والدین خود، زیرا برای اولین بار است که در مدرسه تشکیل پرونده می‌دهند.
برخی از مدارک به طور کلی در تمامی مدارس برای ثبت نام در پایه اول تحصیلی دانش آموزان الزامی و یکسان است همانند مدارک اهراز هویتی دانش آموز و والدین، مدارک اثبات آدرس دقیق محل سکونت دانش آموز، عکس ۴×۳ و غیره. علاوه بر این مدارک بر اساس شرایط و ضوابط حاکم بر هر مدرسه یکسری مدارک جهت ثبت نام پایه اولی ها در نظر گرفته شده است که می بایست تامین و ارائه گردد.
اول ابتدایی

عنوان کتاب های درسی پایه اول دبستان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

فارسی (اول دبستان)
ریاضی (اول دبستان)
علوم تجربی (اول دبستان)
نگارش فارسی (اول دبستان)
آموزش قرآن (اول دبستان)

نحوه آموزش و برگزاری برنامه آموزشی کلاس اول ابتدایی

امروزه با توجه به همه گیری ویروس کرونا سیستم آموزشی مدارس به سمت آموزش های مجازی و آنلاین سوق پیدا کرده است. همانطور که در مقاله " مزایا و معایب آموزش آنلاین ابتدایی " به آن اشاره کردیم، با پیشرفت علم و فناوری دانش آموزان پایه اول می توانند به کمک اپلیکیشن اول دبستان همانند اپلیکیشن میشا و کوشا اول دبستان، اپلیکیشن فارسی اول دبستان، روانخوانی کلاس اول دبستان، اپلیکیشن ریاضی اول دبستان، اپلیکیشن قرآن اول دبستان، بازی آموزشی کلاس اول ابتدایی که با دانلود اپلیکیشن میشا و کوشا اول دبستان در اختیارشان قرار می‌دهد در کنار برنامه آموزشی اول دبستان و آموزش آنلاین کلاس اول ابتدایی که توسط مدارس و برنامه آموزش ابتدایی شاد ارائه می شود، استفاده کنند و همچنین به روند یادگیری بهتر فرزندانتان کمک کنید، همانطور که می دانید با بکارگیری و دانلود رایگان نرم افزار آموزشی کلاس اول ابتدایی همانند نرم افزار آموزش ریاضی اول دبستان، نرم افزار کمک آموزشی اول دبستان و غیره، امکانات و مزایای بیشتری همانند تکرار و یادگیری دروس در هر زمان و مکان و آمادگی برای امتحانات و ... را برای دانش آموزان فراهم خواهید ساخت.
پایه اول دبستان

توصیه های کاربردی به منظور آماده سازی کودکان و کاهش اضطراب آن ها برای ورود به کلاس اول دبستان

مدرسه فرزندتان را از قبل انتخاب و تثبیت کنید تا از جابجایی یکباره کودکتان و ایجاد استرس های ناشی از آن جلوگیری کنید.
عاداب گفتاری و اخلاقی مرسوم و احترام گذاشتن به بزرگترها را جهت برقراری ارتباط بهتر، به فرزند خود آموزش دهید و در خانه با او تمرین کنید همانند سلام کردن، اجازه گرفتن برای صحبت کردن و انجام کارها و غیره.
به فرزندانتان بیاموزید که می توانند هر مشکلی که دارند با مربیان، معلمان و مسئولان مدرسه مطرح کنند و آن ها افراد معتمدی هستند و می توانند به آن ها اطمینان کنند.
به کودکانتان رعایت بهداشت فردی و عمومی را آموزش دهید تا در مدرسه با دوستان و مسئولان مدرسه با مشکل روبرو نشوند.
توصیه می شود حتما فرزند خود را قبل از شروع سال تحصیلی یکبار به مدرسه اش ببرید و با محیط آنجا از قبیل کلاس ها، دفتر، سرویس بهداشتی، آبخوری و غیره آشنا سازید تا هنگام ورود به مدرسه استرس نداشته باشد.
هر زمان برای خرید وسایل مدرسه فرزندتان می روید حتما او را هم با خود ببرید زیرا باعث ایجاد اشتیاق بیشتر به مدرسه و حس خوشحالی و شادی در آن ها می شود و به کودکان اجازه دهید وسایل خود را بررسی کنند تا بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند.
ابزار و ملزوماتی که برای فرزندتان میخرید بسیار مهم است دقت کنید که آن ها کاربردی بوده و از جنس خوبی برخوردار باشند و کودکان به راحتی بتوانند از آن ها استفاده کنند و بر طبق نظر و سلیقه آن ها نیز باشد.
کاربرد وسایل و ابزارها را به فرزند خود آموزش دهید و به او یاد دهید به خوبی از لوازم خود نگهداری و استفاده کند.
به فرزندانتان بیاموزید که از لوازم شخصی خود استفاده کنند و آداب غذا یا تغذیه خوردن را به آن ها یاد دهید و ملزومات بهداشتی همانند لیوان، دستمال و غیره را برایش آماده سازید و به آن ها معرفی کنید.
در صورتیکه کودکتان با سرویس به مدرسه رفت و آمد می کند، آداب و قوانین پیاده و سوار شدن، نشستن و نکات ایمنی ای که باید در سرویس رعایت کند را به او آموزش دهید.
همیشه برای کاهش اضطراب، کودکتان را کمی زودتر از ساعت رسیدن سرویس یا باز شدن مدرسه آماده سازید تا به موقع سوار آن شود و یا به مدرسه برسد.