13255               1400/09/15


هنگامی که مطالعه بخش لذت بخشی از زندگی روزمره شما شود، کودکان نگرش مثبتی نسبت به خواندن پیدا می کنند. رعایت نکات کوچک به والدین کمک می کند که چگونه خواندن را به بخشی از زندگی کودکان پیش دبستانی و مدرسه ای تبدیل کنند.
همزمان با کمک به دانش آموزان در یادگیری خواندن، ایجاد عشق به خواندن نیز مهم است. دانش‌آموزانی که داوطلبانه مطالعه می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که مجبور به خواندن هستند، گزارش مطالعه منفی کمتری دارند.
تشویق فرزندان به خواندن
مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که مطالعه باید یک تجربه لذت بخش باشد. فعالیت های زیر می تواند به شما کمک کند تا علاقه کودک خود را به مطالعه تحریک کنید.


قبل از یادگیری خواندن با کودک خود صحبت کنید


صحبت کردن با فرزندتان قبل از خواندن به او کمک می کند تا مهارت های مهم زبانی را بیاموزد. بیشتر کودکان اگر بخواهند به عنوان خواننده و نویسنده رشد کنند به مهارت های زبان شفاهی قوی نیاز دارند. با استفاده از جملات کوتاه و ساده می توانید در مورد فعالیت های روزانه خود، آنچه که او می بیند و انجام می دهد، محیط اطرافش، اندازه اشیا، شکل نشانه ها و غیره صحبت کنید. همچنین صحبت کردن باعث می شود کودکان بیشتر به تجربیات خود فکر کنند و به آنها کمک می کند تا دایره لغات خود را گسترش دهند. از فرزندتان بخواهید که شرح مفصلی از وقایع بدهد و داستان های کاملی را تعریف کند.


هر روز حداقل 30 دقیقه برای فرزندتان کتاب بخوانید


اینگونه فرزند شما نسبت به قراردادهای خواندن (از چپ به راست، از بالا به پایین) آگاهی پیدا می کند و حتی خردسالان نیز دایره لغات بیشتری را به دست خواهند آورد. قرار دادن انگشت اشاره زیر کلمات در حین خواندن به کودک کمک می کند تا متوجه شود کلمات چاپ شده معنی دارند. زمانی برای مطالعه تعیین کنید، حتی اگر هر روز فقط 10 دقیقه باشد، مطمئن شوید که یک چراغ مطالعه خوب در اتاق کودک شما وجود دارد و در قفسه های کتابخانه او کتاب ها و مجلاتی که هم خواندن و هم دسترسی به آنها آسان باشد، قرار دهید.
آواز بخوانید یا آهنگین بخوانید همانند اشعار و قافیه هایی که صداهای تکراری دارند.
تکرار باعث می شود که کودک شما الگوهای صداهایی که شما می سازید را راحت تر درک کند. مطمئن شوید که مهدکودک، معلم مهدکودک، یا معلم پیش دبستانی فرزندتان، روزانه با صدای بلند و یا آهنگین کتاب ها را بخواند و همچنین کتاب‌هایی را به فرزندتان پیشنهاد ‌دهد که آنها را ببیند.

علاقه مند کردن دانش آموزان دبستان به مطالعه


الگوی عادات خوب مطالعه


با اجازه دادن به فرزندتان برای خواندن نقشه ها، کتاب ها و دستورالعمل ها، به او کمک خواهید کرد تا بفهمد که خواندن مهم است، می توانید خواندن را به عنوان یک فعالیت اوقات فراغت به کودکان خود پیشنهاد کنید. کتاب‌هایی را که مورد علاقه فرزندتان هستند را در جایی قرار دهید که دسترسی به آن ها برایش آسان باشد.


به همراه فرزندانتان از کتابخانه محله خود دیدن کنید


زمانی که در کتابخانه هستید، می‌توانید فرزندتان را برای مطالعه بیشتر علاقه مند کنید و به او اجازه دهید چند کتاب برای بردن به خانه انتخاب کند. هفته ای یکبار به کتابخانه مراجعه کنید، از فرزندتان بخواهید برای کارت کتابخانه خودش درخواست بدهد تا بتواند خودش کتاب ها را برای تکالیف مدرسه و برای مطالعه لذت بخش بررسی کند. از فرزندتان بخواهید کتاب کتابخانه را به خانه بیاورد تا برای خواهر یا برادر کوچکترش بخواند و او را تشویق کنید تا کتاب هایی را که می تواند مثلا در سفرهای طولانی در ماشین بخواند را روی گوشی، تبلت و غیره خود ببیند.


چند راه برای تشویق به خواندن در سن مدرسه


هنگامی که فرزند شما مهد کودک، پیش دبستانی یا دبستان را شروع کرد، باید با معلم او همکاری کنید تا مهارت های خواندن او را بهبود بخشد. اکنون بسیاری از معلمان تکالیف عملی به کودکان می دهند تا والدین در خانه به آنها کمک کنند تا مهارت های خود را توسعه دهند و به خواندن تشویق شوند. این فعالیت های تمرینی را از معلم فرزندتان بخواهید. با تقویت مهارت‌هایی که معلم فرزندتان بر آن تأکید دارد، آنچه را که او در طول روز در مدرسه درباره خواندن آموخته است، تکمیل می‌کنید. هرچه بیشتر در مورد نوع برنامه آموزشی مدرسه او بدانید، بیشتر می توانید به تکمیل آن ها در خانه کمک کنید.
نکاتی برای ایجاد اشتیاق به خواندن و مطالعه در دانش آموزان دبستانی
الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید، بگذارید فرزندتان ببیند شما در حال خواندن هستید.
فرزندتان را تشویق کنید که در خانه کتاب بخواند، مطالعه در خانه می تواند به فرزند شما کمک کند تا در مدرسه بهتر عمل کند.

علاقه مند کردن دانش آموزان به مطالعه


آماده کردن وسایل مطالعه


انواع وسایلی که قابلیت مطالعه دارند همانند کتاب، روزنامه و غیره را در خانه نگه دارید. مواد نوشتاری را به فرزندتان بدهید، خواندن و نوشتن دست به دست هم می دهند. کودکان می خواهند نوشتن را یاد بگیرند و نوشتن را تمرین کنند. مداد، مداد رنگی و کاغذ را همیشه در دسترس قرار دهید، فرزند شما تمایل بیشتری برای شروع فعالیت های نوشتن به تنهایی نشان خواهد داد.


تشویق به بلندخوانی


فرزندتان را تشویق کنید که بلندخوانی را تمرین کند، مکرراً به صدای بلند خواندن فرزندتان گوش دهید و در حین انجام این کار او را تحسین کنید. پیشنهاد خواندن صفحه دیگر یا حتی فصل دیگر کتاب را به فرزندتان بدهید. اجازه دهید فرزندتان درباره کتاب با شما گفتگو کند.


برای او یادداشت بگذارید


یادداشت های کوتاهی بنویسید تا فرزندتان بخواند، مسئولیت‌های هفتگی او را در خانه بنویسید یا یادداشتی را در کیف ناهارش بگذارید تا آن را بخواند.


فعالیت هایی که نیاز به مطالعه دارند


فعالیت هایی که نیاز به مطالعه دارند را بیشتر کنید تا فرزندتان به خواندن تشویق شود، آشپزی (خواندن دستور غذا)، ساختن بادبادک (خواندن مسیرها)، یا شناسایی لانه پرنده یا صدف در ساحل (خواندن کتاب مرجع) چند نمونه هستند.
زمان دیدن تلویزیون را محدود کنید، هر چه کودک شما زمان کمتری را صرف تماشای تلویزیون کند، زمان بیشتری برای فعالیت های مرتبط با مطالعه خواهد داشت.