13217               1400/09/15


یکی از بزرگترین اشتباهاتی که کودکان در طول امتحانات مرتکب می شوند، کم خوابی، مطالعه مداوم، خوردن غذای ناسالم و کم تحرکی است. این نه تنها سطح استرس را افزایش می دهد، بلکه باعث افزایش وزن، بی حالی ذهنی و عدم هوشیاری می شود. از این رو برای کودکان بسیار مهم است که غذای سالم بخورند، تغذیه کافی داشته باشند و همچنین سطح تمرکز و انرژی خود را افزایش دهند تا بتوانند واقعاً سخت مطالعه کنند. ما 10 ماده غذایی را به شما معرفی می کنیم که می تواند به تغذیه عالی کودکان در هنگام امتحانات کمک کند.

چربی های امگا 3 (Omega-3 fats)

طبق تحقیقات، اسیدهای چرب امگا 3 برای عملکرد سالم مغز و سیستم عصبی ضروری هستند. این امر به ویژه برای دانش‌آموزان صادق است، زیرا چربی‌های امگا 3 به تقویت حافظه، تمرکز و حتی در تسکین افسردگی کمک می‌کنند. از این رو، آنها باید بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی کودکان در طول زندگی آنها باشند. بهترین منابع چربی های امگا 3 ماهی های روغنی مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی تن، هالیبوت و قزل آلا هستند.    دانه هایی مانند کتان، چیا، تخمه خربزه، آفتابگردان نیز حاوی چربی های امگا 3 هستند.

تغذیه دانش آموزان در ایام امتحانات

آب

یکی از مهم ترین مواردی که کودکان هنگام مطالعه به راحتی از آن غافل می شوند، ننوشیدن آب کافی است. این یک عادت سالم نیست. هنگام مطالعه یا حفظ دروس، تشنگی طبیعی است. اگر انکار شود یا نادیده گرفته شود، می تواند منجر به تحریک بدن شود و آنها قادر به تمرکز نخواهند بود. همچنین سلول های مغز دو برابر بیشتر از سایر سلول های بدن به انرژی نیاز دارند و آب این انرژی را موثرتر از هر ماده دیگری تامین می کند. بنابراین دانش آموزان باید همیشه در حین مطالعه یک بطری آب به همراه داشته باشند و در هنگام تشنگی خود را سیراب کنند و آب کافی بنوشند. به طور ایده آل نوشیدن 1.5 لیتر آب در روز توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شود.

بلغور جو دوسر

به گفته متخصصان تغذیه، جو دوسر منبع انرژی فوق العاده ای است که به عنوان سوخت عالی برای مغز در صبح عمل می کند. جو دوسر منبع عالی ویتامین E، B، پتاسیم و روی است و به بدن و مغز کمک می کند تا با ظرفیت کامل خود عمل کند. همچنین گفته می شود که بلغور جو دوسر عروق قلب و مغز را شفاف نگه می دارد.

غلات کامل

اکثر غلات کامل دارای فیبر بسیار بالایی هستند و از این رو انرژی مورد نیاز دانش آموزان را در طول زمان امتحان تامین می کنند. غلات کامل مانند برنج قهوه ای، گندم کامل و ارزن نیز منابع بسیار خوبی از گلوکز مورد نیاز مغز هستند. آنها همچنین حاوی ویتامین B کمپلکس هستند که یک ماده مغذی ضروری برای یک سیستم عصبی سالم است. از این رو قدرت مغز را بهبود می بخشد و می تواند به دانش آموزان کمک کند تا ساعات طولانی در ایام امتحانات مطالعه کنند.

تخم مرغ

تخم مرغ مواد مفید و مغذی زیادی دارد و به فرزندتان کمک می کند تا سالم، قوی و باهوش شود. به گفته متخصصان تغذیه، تخم مرغ یک منبع پروتئین عالی است، زرده تخم مرغ نیز مملو از کولین است، یک ماده مغذی ضروری که به رشد حافظه کمک می کند. همچنین تخم مرغ منبع عالی آهن، ویتامین های A، D، E و B12 است. از این رو، این ماده غذایی لذیذ راهی عالی برای شروع روز به خصوص در ایام امتحانات است. مهمتر از همه، دانش آموزان می توانند از این غذا به هر شکلی که می خواهند لذت ببرند: آب پز، املت، نیمرو و غیره.

تغذیه مقوی ایام امتحانات

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز و سبزیجات سبز تیره مانند بروکلی سرشار از ویتامین های A و K هستند که زوال ذهنی را کاهش می دهند. آنها همچنین عملکرد شناختی را بهبود می بخشند. از این رو برای دانش آموزان در ایام امتحانات بسیار توصیه می شود. سبزیجات همچنین منبع غنی از کلسیم، بتاکاروتن، ویتامین C و ویتامین A هستند که به طور خاص برای بینایی مفید هستند.

میوه های تازه

دانش آموزان باید به طور منظم از انواع میوه های تازه در ایام امتحانات و حتی زمان های دیگر استفاده کنند. میوه های تقویت کننده حافظه سیب و آلو هستند که حاوی کورستین هستند، آنتی اکسیدانی که با کاهش مهارت های ذهنی مبارزه می کند. همچنین توت ها سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند که می توانند به طور قابل توجهی حافظه و همچنین ظرفیت یادگیری را بهبود بخشند. آنها همچنین از مغز در برابر انحطاط و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

تغذیه در ایام امتحانات

چای سبز و مایعات طبیعی

دانش آموزان بهتر است تا حد امکان از نوشیدن قهوه خودداری کنند. به جای آن مایعات طبیعی سالم تری را امتحان کنید. چای سبز جایگزین خوبی برای گزینه های پر کافئین است زیرا آنتی اکسیدان ها را تامین می کند و تمرکز دانش آموزان را افزایش می دهد. غذاهایی با محتوای آب بالا مانند آب نارگیل، دوغ، آب میوه ها و سوپ ها نه تنها سالم هستند، بلکه بدن شما را هیدراته نگه می دارند. طبق تحقیقات، مایعات طبیعی به هوشیاری ذهنی، تمرکز و همچنین پیشگیری از سردرد کمک می کنند.

آجیل و دانه ها

آجیل و دانه ها دارای پروتئین، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی هستند و می توانند عملکرد مغز را بهبود بخشند و سیستم عصبی کودک را سالم نگه دارند. آجیل هایی مانند گردو و بادام زمینی سرشار از ویتامین E هستند و می توانند از غشاهای عصبی محافظت کنند و همچنین به دفع بیماری های روانی مانند بیماری آلزایمر کمک می کنند. آجیل همچنین دارای تیامین است، که ویتامین B1 نیز نامیده می شود و به مغز و سیستم عصبی کمک می کند تا از گلوکز برای انرژی استفاده کند. از این رو کودکان باید آجیل و دانه ها را به عنوان جایگزینی سالم برای میان وعده های سرخ شده پر کالری انتخاب کنند.