12982               1400/08/08


پیش از بررسی پرکاربردترین برنامه آموزش آنلاین ابتدایی در ایران و چگونگی کارکرد، مزایا و معایب آن به بازبینی مباحث کلی در این رابطه خواهیم پرداخت.

آموزش آنلاین خوب است یا بد؟

با نگاهی درست به آینده و سیاست گذاری های صحیح می توان به جای ساخت مدارس، چاپ کتب درسی، لباس فرم، هزینه های ایاب و ذهاب و ملزومات دیگر آموزش سنتی در مدارس بر روی آموزش های آنلاین و مجازی سرمایه گذاری انجام شود تا با ایجاد زیر ساخت ها و امکانات مورد نیاز آن توسط دولت، خیرین و عموم مردم، همه کودکان سرزمینمان با هر موقعیت جغرافیایی، توان مالی، وضعیت جسمانی، دین، اعتقاد و فرهنگی که در آن رشد کرده اند بتوانند وارد عرصه علم آموزی شده و به تحصیلات خود ادامه دهند تا به بروز هوش، استعداد و ایده های ناب پنهان در ذهن های خلاق دانش آموزان کمک کنیم و مسلماً علاوه بر پیشرفت و توسعه شخصی به افتخارات اجتماعی، ملی و جهانی دست یابیم.

در این راستا، ایجاد مدارس آنلاین، برنامه های آموزشی دبستان و اپلیکیشن هایی همانند برنامه آموزش ابتدایی شاد و یا نرم افزار آموزشی بتدایی همانند میشا و کوشا برداشتن گامی بزرگ و موثر در این زمینه است.

فرصت های اجتماعی ایجاد شده بوسیله برنامه های آنلاین آموزشی دبستان

فناوری، نقش برجسته ای در رشد و آینده حرفه ای دانش آموزان دارد. در یک محیط اختصاصی آنلاین، کودکان یاد می گیرند که چگونه با معلمان و همسالان خود با استفاده از کلاس های مجازی یا آموزش های آنلاین ابتدایی، برای فعالیت های تعاملی و درس ها ارتباط برقرار کنند.

همچنین بهره گیری از معلمان و مدرسان مطرح و مجرب در هر گوشه ایران و جهان در جهت آموزش دانش آموزان بدون در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی باعث یادگیری علم و دانش، تعامل و تبادل نظرات در بحث ها، کنفرانس ها و ویدیو چت های آنلاین می شود، در نتیجه به فرزندان در یادگیری برقراری ارتباط با همسالان و انجام کارهای گروهی و افزایش اعتماد به نفس و بکارگیری هوش و خلاقیت شان کمک بسزایی می کند.

ضرورت شناخت برنامه آموزش ابتدایی شاد

همان طور که می دانید، سراسر جهان به دنبال پلتفرم های یادگیری آنلاین و ایجاد تحول در ادامه روند آموزش دانش آموزان هستند. اپلیکیشن شاد، شبکه آموزشی طراحی شده توسط وزارت آموزش و پرورش است که در دوران فراگیری بیماری کرونا و عدم حضور دانش آموزان به صورت حضوری در مدارس نقش بسیار موثری داشته است و بیشترین تعداد کاربر را در بین پیام رسان های داخلی دارد.

چگونگی کار با برنامه آموزش ابتدایی شاد

در ابتدا بعد از دانلود نرم افزار شاد به صورت نسخه تحت وب یا اپلیکیشن موبایل اقدام به نصب و راه اندازی آن کنید، در ادامه می بایست در اپلیکیشن شاد مشخصات فردی دانش آموزان را ثبت نمایید تا یک پروفایل شخصی برای هر دانش آموز ایجاد گردد و بتواند وارد سامانه شاد شود.

مراحل ثبت نام یا احراز هویت شبکه آموزش دانش آموزی شاد

 1. برنامه را باز کنید و بر روی قسمت "ورود به برنامه" کلیک کنید.
 2. شماره همراه خود را در کادر ظاهر شده وارد کنید.
 3. کد فعال سازی به شماره موبایل ثبت شده ارسال می شود، آن را در کادر مشخص شده درج کنید.
 4. پیامی مبنی بر اجازه دسترسی برنامه شاد به لیست مخاطبان شما در جهت اتصال یکپارچه به کسانی که می شناسید، بر روی صفحه، نمایش داده می شود که آن را رد کرده و یا ادامه را می زنید.
 5. برای ادامه روند ثبت نام بر روی گزینه "ورود مدیر/ معلم/ دانش آموز" کلیک کنید.
 6. حال، سِمَت شخص که در اینجا دانش آموز مدنظر است را از کادر باز شده، انتخاب کنید.
 7. سپس کد ملی دانش آموز را ثبت نمایید.
 8. به همین ترتیب ادامه دهید و تمامی موارد درخواست شده اعم از شماره شناسنامه، تاریخ تولد، نام مدرسه و غیره را وارد سیستم کنید و نهایتاً کد امنیتی نمایش داده شده را ثبت کنید تا دانش آموز شما عضو یک گروه آموزشی در پیام رسان سروش شود. در این مرحله اگر دانش آموز مستقیما بعد از اتمام ثبت اطلاعات و احراز هویت نتوانست به گروه کلاسی خود اضافه شود، معلم می تواند از بخش "افزودن اعضا" در قسمت "مدیریت گروه" نرم افزار آموزشی شاد، دانش آموز را به گروه کلاسی اضافه کند و بصورت خودکار هویت دانش آموز از طریق ستاد کنترل، بررسی و تایید خواهد شد.

لازم به ذکر است، هنگام استفاده از نرم افزار شاد حتما فیلتر شکن را خاموش کنید. همچنین سعی کنید، درج اطلاعات ثبت نام، توسط خود دانش آموز یا والدین صورت پذیرد و حدالامکان مشخصات فردی خود را در اختیار افراد غیر معتمد قرار ندهید.

مزایای برنامه آموزش ابتدایی شاد

 • امنیت بالای نرم افزار در برابر هک شدن اطلاعات
 • ایجاد محیطی مناسب و ایمن برای برقراری ارتباط بین معلمان و دانش آموزان
 • دسترسی سریع و آسان به اطلاعات وسیع بارگذاری شده در اَپ
 • قابلیت اجرای فعالیت های فوق برنامه، پرورشی، سلامت، ورزش و غیره
 • ارائه خدمات عمومی و رایگان برای تمامی دانش آموزان دولتی
 • اضافه کردن بخشی جدید ویژه خدمات و فعالیت های ارائه شده توسط مدارس غیر دولتی و خصوصی

و بهترین قابلیت در نظر گرفته شده در نرم افزار شاد، امکان مشاهده دستگاه هایی است که با مشخصات کاربری شما وارد نرم افزار شده اند، برای پیگیری و غیر فعال کردن دستگاه های غیر مجاز متصل به سیستم شاد دانش آموزان به قسمت "تنظیمات" برنامه مراجعه کنید و سپس بخش "حریم خصوصی و امنیت" را انتخاب کنید و به راحتی تمامی دستگاه های وارد شده به شبکه آموزشی شاد با پروفایل دانش آموز نشان داده خواهد شد که می توانید هر کدام که بدون اجازه وارد کاربری دانش آموز شده اند یا دیگر از آن دستگاه برای ورود استفاده نمی شود را غیر فعال سازید.

از دیگر امکانات برنامه آموزشی شاد می توان به ارسال پیام متنی، عکس، فیلم، موسیقی و پیام صوتی، قابلیت برگزاری آزمون های تشریحی و تستی، برقراری تماس تصویری، صوتی و پخش زنده، سیستم حضور و غیاب دانش آموزی بصورت آنلاین، دریافت و ارسال تکالیف درسی، اشتراک گذاری مطالب، ایجاد کار پوشه برای فعالیت های درسی و برگزاری نظرسنجی بین دانش آموزان با روش های مختلف اشاره کرد.