13477               1399/07/07


تعطیلات عید با اپلیکیشن یا پیک نوروزی؟

 پیک نوروزی و انجام تکالیفی که برای کودکان در ایام تعطیل تعریف می‌شود، یکی از موضوعاتی است که تصمیم‌گیری در مورد آن در سال‌های اخیر مورد بحث وزارت آموزش و پرورش بوده است. پیک نوروزی علاوه بر مزایایی که می‌تواند داشته باشد، در اکثر موارد باعث ایجاد دغدغه ذهنی برای کودکان می‌گردد.

از این رو، تصمیم به اینکه آیا پیک نوروزی برای دانش‌آموزان دبستانی باید تهیه شود یا نه، موردی است که در این مقاله به بررسی مختصر آن می‌پردازیم. همچنین، خواهیم دید که استفاده از اپلیکیشن آموزشی برای تعطیلات نوروز بجای پیک نوروزی تا چه حد می‌تواند سازنده‌تر باشد.

توزیع پیک نوروزی از سال ۱۳۹۷ ممنوع شد!

پیک نوروزی یا پیک شادی، به درسنامه‌ای گفته می‌شود که برای دانش‌آموزان ابتدایی تهیه می‌شود تا در ایام تعطیلات نوروز، به حل تمرین‌ها و مطالعه آن بپردازند. تکالیف پیک نوروزی شامل معماها، جداول، کاردستی و رنگ‌آمیزی‌هاست. هدف از تهیه پیک نوروزی، آماده نگه داشتن ذهن کودکان در ایام تعطیل و جلوگیری از دور شدن آن‌ها از فضای درس و مدرسه است. اما از سال ۱۳۹۷، تهیه و توزیع پیک‌ نوروزی در مدارس کشور ممنوع شد!

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش کشور با بیان به اینکه چاپ پیک‌ نوروزی اجباری، ممنوع است، از سال ۱۳۹۷ آن را لغو کرد. ضمن بیان این خبر، طرحی جایگزین پیک نوروزی شد که تحت عنوان «عید و داستان» شناخته گردید. با استناد به این خبر، طرح داستان نویسی برای کودکان به جای پیک نوروزی می‌تواند مهارت‌های زندگی و شناخت جنبه‌های دیگر از استعدادهای کودکان را به ارمغان بیاورد.

همچنین، اجرای این طرح در تحول روش‌های تربیتی و تحول در سیستم آموزش نیز مثمرثمر خواهد بود؛ چرا که تشویق کودکان به نوشتن و اجرای برنامه‌هایی که باعث خلاقیت کودک می‌شود، در آبادانی و توسعه کشور در سال‌های آینده کمک زیادی خواهد کرد؛ اما موضوعی که وجود دارد، این است که استفاده از اپلیکیشن آموزشی برای تعطیلات نوروز چقدر می‌تواند موثر باشد؟

استفاده از اپلیکیشن آموزشی برای تعطیلات نوروز علاوه بر ایجاد بازی و سرگرمی، خواهد توانست زمینه‌های اتصال دانش‌آموزان با ادامه آموزش کتابهای درسی دبستان را برقرار نماید.

تعطیلات عید با اپلیکیشن یا پیک نوروزی؟

اپلیکیشن دروس دبستان، جایگزینی بهتر برای پیک‌های نوروزی خواهد بود!

استفاده از اپلیکیشن آموزشی دبستان در تعطیلات نوروز، مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت؛ چرا که در دوره حاضر، کودکان علاقه زیادی به استفاده از دستگاه‌های الکترونیک و گذراندن اوقات فراغت در گوشی‌های هوشمند یا کامپیوترها دارند. بنابراین، استفاده از برنامه‌های دیجیتال آموزشی که به نوعی دانش‌آموزان را با فعالیت‌های درسی همراه نگه دارد، باعث می‌شود که مروری بر دروس دبستان در ایام تعطیل اتفاق بیافتد.

همچنین که اپلیکیشن‌ها به این صورت هستند که با استفاده از تصویرسازی‌ها، بازی و سرگرمی، داستان و موسیقی، مفاهیم آموزشی را به دانش‌آموزان دبستانی انتقال می‌دهند. بدین ترتیب، دانش‌آموزان با بهره‌گیری از آن‌ها خواهند توانست بدون اجبار و فشاری که ناشی از تحمیل شدن تکالیف به آن‌هاست، درس‌های خود را مرور نمایند. از طرف دیگر، بهره‌مندی از این برنامه‌ها، ملزم به حضور در مکان خاصی نیست. به همین جهت، خواهند توانست در هر دوره‌ای به استفاده از آن‌ها بپردازند.

اپلیکیشن میشا و کوشا در ایام تعطیلات!

یکی از اپلیکیشن‌هایی که در سال‌های اخیر توانسته است بیشترین سهم در آموزش دیجیتال کودکان دبستانی را داشته باشد، نرم افزار آموزشی میشا و کوشاست. این برنامه آموزشی که هم برای پلتفرم‌های مبتنی بر ویندوز موجود است و هم برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی، می‌تواند یک جایگزین خوب برای مرور بر دروس ابتدایی در ایام تعطیلات نوروز باشد.

این مجموعه آموزشی با ویژگی‌های بسیاری که دارد، یک جایگزین مناسب برای پیک‌های نوروزی خواهند بود. کیفیت بالای آموزش‌های ارائه‌شده، هماهنگ سازی با مدارس، استفاده کردن از بازی‌ها و سرگرمی‌های آموزشی، طراحی حرفه‌ای و مناسب با کودکان و نیز گرافیک عالی و زیبا، از ویژگی‌های محصولات آموزشی میشا و کوشا هستند.

والدینی که قصد دارند در ایام تعطیلات نوروز، آموزش و پرورش کودکان خود را ادامه دهند، می‌توانند از اپلیکیشن‌های آموزشی میشا و کوشا استفاده کنند.

بنابراین، می‌توان اطمینان داشت که در روزهایی که کودکان سرگرم تعطیلات و گذران اوقات فراغت خود هستند، در ساعاتی نیز مشغول انجام تکالیفی باشند که در قالب بازی‌های آموزشی و محتواهای سرگرم کننده به آنان ارائه می‌شود.