13427               1399/06/30


آیا معلم خوب به تنهایی کافیست؟

معلم مدرسه خوب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ این یکی از سوالات اساسی والدینی است که به تحصیل و آموزش کودکان خود اهمیت زیادی می‌دهند. در ذهن بسیاری از والدین، ویژگی معلمان مدرسه تا حد زیادی با توجه به استانداردهای اجتماعی شکل گرفته‌اند. این اتفاق، بخصوص در جوامعی که توسعه‌یافتگی کمتری داشته‌اند، بیشتر به چشم می‌خورد؛ چرا که در باور عمومی جوامع کوچک، یک معلم مدرسه خوب کسی است که بتواند منابع درسی و کتاب‌ها را به بهترین نحو برای کودکان جا بیاندازد! اما آیا یک معلم مدرسه خوب تا همین حد وظیفه تعلیم و تربیت به عهده دارد؟ در این مقاله، به بررسی برخی از مهم‌ترین ویژگی معلمان مدارس می‌پردازیم و نیز مروری به پیشرفت‌های اپلیکیشن آموزش آنلاین می‌اندازیم.


معلم مدرسه خوب دست از یادگیری برنمی‌دارد!

این از مهم‌ترین ویژگی معلمان مدارس است. یکی معلم مدرسه خوب می‌داند که دانش او هیچ‌وقت نمی‌تواند در حد کمال باشد. به همین دلیل تمام سعی خود را بر این دارد که بتواند دائم با رشد جامعه و گسترده‌تر شدن قلمروهای تمدن، دانش و آگاهی خود را نیز به تبع آن، ارتقاء دهد.
به عنوان مثال، یک معلم مدرسه خوب باید بداند که در حال حاضر، سهم زیادی از دانش و اطلاعات می‌توانند به راحتی از طریق اپلیکیشن آموزش آنلاین منتقل شود. پس باید به دنبال شیوه‌ای برای ارتباط عمیق‌تر با دانش‌آموزان باشد.

کلاس درس یک معلم خوب، شاد است و سرگرم‌کننده!

یک معلم مدرسه خوب باید بداند که پارامترهای رفتار انسانی، از تئوری‌های منطقی و خشک ریاضیات و دانش‌های پایه مهم‌تر است. صحبت کردن درباره زندگی شاد و موفق یک چیز است و زیستن آن یک چیز دیگر. بنابراین یک معلم مدرسه خوب باید بتواند مهم‌ترین ویژگی معلمان مدارس را در خود تقویت نماید که آن‌ هم چیزی جزء شاد بودن و لذت بردن از لحظات زندگی نیست.

استعدادیابی، از ویژگی معلمان خوب مدارس است!

شناخت استعداد کودکان و پرورش آن‌ها، چیزی است که از عهده یک معلم مدرسه خوب برمی‌آید. در حالی که کودکان می‌توانند به راحتی و با استفاده از اپلیکیشن آموزش آنلاین، تمام اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند، حضور یک معلم مدرسه برای شناخت استعدادهای آنان ضروریست. چرا که در این صورت، رشد کودک در مسیری اتفاق خواهد افتاد که بتواند آینده‌ای درخشان‌تر برای او رقم زند.


معلم نمونه، با والدین کودکان در ارتباط است!

خانواده، اولین محفل رشد کودک و مدرسه، دومین خانه کودک است! معلمان مدرسه می‌دانند که حضور کودکان در کنار پدر و مادر و نحوه ارتباط آنان تا چه اندازه در رشد و یادگیری کودک مهم‌ است. بنابراین، معلمان مدرسه باید در تلاش باشند تا با والدین کودکان، ارتباط عمیق برقرار کرده و شناخت کافی داشته باشند. در غیر این صورت، تشخیص بعضی از علل خستگی کودکان یا عجز آنان در انجام برخی امور، کاری دشوار خواهد بود.


عمل کردن فراتر از برنامه‌های درسی مدون

قرار دادن کودک در فضای خشک و نظامی می‌تواند آسیب زیادی به وی وارد نماید. از این رو، لازم است که گاهی اوقات، ارتباط معلم و کودک به گونه‌ای باشد که پا را فراتر از برنامه‌های درسی منظم و مدون بنهند.
به عنوان مثال، برخی از معلمان مدرسه، تمام یا بخشی از آموزش‌های خود را در قالب داستان‌های روایی یا خاطرات و با تشریح مثال‌های مرتبط ساده‌شده با موضوعات ارائه می‌کنند. بنابراین، می‌توانند مطمئن باشند که آموزش کودک به نحوی شیرین‌تر و دل‌پذیرتر انجام خواهد شد.


معلمان خوب، از تکنولوژی بهره‌مند هستند!

استفاده از اپلیکیشن دروس دبستان، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها می‌تواند سهم زیادی در پیش‌برد آموزش کودکان داشته باشد. به عنوان مثال، اپلیکیشن میشا و کوشا یکی از نمونه‌های موفقی است که بسیاری از معلمان مدارس از آن‌ها برای آموزش کودکان استفاده می‌کنند. استفاده از نرم افزار آموزشی دبستان می‌تواند در حکم معلم خصوصی دبستان باشد که به آموزش کودک جهش می‌دهد.


به دانش‌آموزان خود ایمان دارند!

معلمان مدرسه به کودکان ایمان دارند و می‌دانند که هر دانش‌آموزی در نوع خود دارای استعدادی است. تلاش مبنی بر این که همه کودکان را در قالب‌های فکری و سلیقه‌ای یکسان قرار دهیم، مثالی است از یکسان‌سازی برای تولید قطعات مونتاژ!
معلم مدرسه به همه کودکان شناخت دارد و با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف استعدادهای آنان، در تلاش است تا بهترین شرایط را برای کودکان رقم زند.