12609               1399/05/25


آموزش بازی محور چیست؟

این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های آموزشی نیز دچار تغییرات گسترده‌ای شده‌است. روند آموزش از حالتی تئوری، به شکل و فرم عملی پیش‌روی‌های خوبی داشته است. دانش‌آموزان، با استفاده از همین امکانات، آموزش بازی محور را تجربه می‌کنند. در این روش، مفاهیم ساده و پیچیده علمی، با استفاده از روش تدریس بازی محور به دانش آموزان، نشان داده می‌شود. در این تکنیک، با کمک گرفتن از ذهن پویای کودکان و جلب تمرکز، احساسات و ذهن آن‌ها، در کم‌ترین زمان، بهترین یادگیری در کودکان اتفاق می‌افتد. این روش در اپلیکیشن میشا و کوشا نیز استفاده شده‌است.

 در ادامه، به بررسی مزایای استفاده از آموزش بازی محور و استفاده از اپلیکیشن دبستان، می‌پردازیم.

پس تا پایان، همراه ما باشید!

آموزش بازی محور چیست؟

Play-way method یا همان روش تدریس با استفاده از بازی، جدیدترین راه آموزش در مقاطع تحصیلی دبستان محسوب می‌شود. این روش، با تحقیقات گسترده‌ای که بر روی کودکان در سطح جهان انجام داده است، موفق‌ترین نوع آموزش شناخته می‌شود.

در این سبک آموزش، معمولا با استفاده از مفاهیم بازی، می‌توان موضوعات درسی را به کودکان تفهیم کرد. آموزش بازی محور، معمولا در مقاطع پیش دبستانی و دبستان، بهترین بازدهی را دارا است. موفقیت این روش تاحدی است که بهترین نرم افزار آموزشی دبستان در دنیا، با بهره‌گیری از امتیاز روش تدریس به وسیله بازی، برنامه‌ریزی شده‌است. مزایای فوق‌العاده بازی و آموزش، نظام آموزشی را دچار دگرگونی جذابی کرده‌است که می‌توان نتایج آن را در آینده نه چندان دور مشاهده کرد.

روش تدریس بازی محور چگونه است؟

در آموزش به سبک بازی محور، سناریویی سرگرم کننده برای تفهیم موضوعات مختلف به کودکان درنظر گرفته می‌شود. پس از تایید و بررسی سناریو بازی، روش تدریس بازی محور در نرم افزار درسی دبستان، پیاده سازی می‌گردد. معمولا، اپلیکیشن دروس دبستان، بدون دارا بودن چنین امتیازی، چندان کارآمد نیست؛ زیرا از پتانسیل فوق‌العاده آموزش بازی محور، در آن استفاده نشده است. نرم افزار درسی دبستان، بهترین کاندید استفاده از این روش شناخته شده است.

دلیل موفقیت روش آموزش بازی محور چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، کودکان از دنیایی مملو از بازی و سرگرمی وارد فضای آموزشی می‌شوند. مقاومت آن‌ها در مقابل فضای خشک و بدون بازی در مدارس، اصلی‌ترین علل کاهش یادگیری در مقطع پیش دبستانی و دبستان است. آموزش بازی محور، با استفاده از مفاهیم سرگرم کننده، شکل و فرم خشک فضای آموزشی را کاهش می‌دهد و کودک با ذوق و شوق، میل زیادی به یادگیری پیدا می‌کند. همین موضوع، اصلی‌ترین علت موفقیت روش تدریس به کمک بازی است، که این روزها توسط پیشتازان عرصه نرم افزار دروس دبستان، در حال استفاده می‌باشد. اپلیکیشن میشا و کوشا نیز، با استفاده از فضایی بازی محور، انگیزه یادگیری را در کودکان تقویت می‌کند و آموزش با کمک بازی یا همان آموزش بازی‌محور را به‌عنوان اصلی‌ترین متد آموزشی در اپلیکیشن میشا و کوشا مدنظر قرارداده است.

آموزش بازی محور را جدی بگیرید!

بسیاری از والدین در نظام آموزشی قدیمی تحصیل کرده‌اند و در صورتی‌که تحقیقاتی در حوزه آموزش این روزها نداشته باشند، آموزش بازی محور را چندان جدی تلقی نمی‌کنند؛ اما بهتر است بدانید که طبق بررسی‌های انجام شده و نظرسنجی‌هایی که از کودکان، معلمان و والدین صورت گرفته است، درصد موفقیت و علاقه‌مندی کودکان به درس، از همان ابتدا کلید می‌خورد.

پس بهتر است، بدون ایجاد تجربه بد برای آن‌ها، مقدمات استفاده از به‌روزترین روش آموزش با استفاده از بازی را برای کودک‌تان فراهم کنید. قطعا، در صورتی‌که شروع آموزش برای کودک تجربه‌ای شیرین باشد، میزان علاقه‌مندی او به درس و مدرسه افزایش پیدا می‌کند، ضمن این‌که، استفاده از لوازم تکنولوژیکی مثل تبلت و تلفن همراه، هدفمند می‌شود.

با داشتن اپلیکیشن آموزشی دبستان، می‌توانید معلم خصوصی دبستان را در خانه همراه داشته باشید و با کم‌ترین میزان هزینه و تلاش اضافه، بهترین نتیجه را از عملکرد کودک‌تان مشاهده کنید.

کلام آخر

اگر هنوز برای استفاده از روش آموزش بازی محور تردید دارید، کافی است تحقیقاتی از منابع معتبر، انجام دهید و میزان عملکرد دانش آموزانی که با سیستم آموزش بازی محور وارد عرصه علم و دانش شده‌اند را بررسی کنید. آمار نشان می‌دهد که روش تدریس به کمک بازی، دانش آموزانی پویا، خلاق و علاقه‌مند به درس پرورش می‌دهد. همین ویژگی، برای تضمین موفقیت دانش آموزان در کلیه مقاطع تحصیلی کافی است. سعی کنید، با امتحان اپلیکیشن دروس دبستان در کنار فرزندتان، روند یادگیری و پیشرفت او را بررسی کنید. بی‌شک پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، علاقه‌مند به آموزش به کمک بازی می‌شوید و از همین تکنیک، برای آموزش مفاهیم اجتماعی و خانوادگی برای کودک دلبندتان، استفاده خواهید کرد.